Pieredzes apmaiņas brauciens uz Igauniju 03.09.2011 00:08
Turpinot sadarbību ar LIFE projektiem citās valstīs, EK LIFE projekta „Augstie purvi” komanda š.g. augustā iepazinās ar purvu apsaimniekošanas pieredzi Igaunijā.
Vispirms satikām Mariku Kose, kura mums un arī Igaunijas Vides Ministrijas speciālistiem izrādīja bijušā LIFE projekta vietu - Tolkuse purvu, kurā daļēji veikta purva ūdens līmeņa atjaunošana, pielietojot meliorācijas grāvju aizsprostošanu. Purvā apskatījām dzērveņu un sfagnu ieaudzēšanas eksperimentu un arī bebra dambju būves ietekmi uz purvu veidošanos agrākajos kūdras laukos.
Pēc tam kopā ar Agu Leivitsu izstaigājām Nigula dabas rezervāta purva malu, kur apskatījām ar rokām sabūvētos aizsprostus uz grāvja, kuri daļēji ir atjaunojuši purva ūdens līmeni. Kā piebilda Agu, dambju būvēšanā izmantota Latvijas pieredze. Jauki! Dambīši bija skaisti, tomēr ar profesionāla inženiera – bebra veikumu sacensties ir pagrūti. Pēc pastaigas apspriedām purvu aizsardzības lietas abās valstīs.
Pa ceļam uz Vīdumē dabas rezervātu Sāres apriņķī, pamanījām divus skaistus mazos ērgļus. Te satikām Tenu Talvi un pārrunājām dabas aizsardzības norises un problēmas Latvijā un Igaunijā un apskatījām Eiropas Savienībā aizsargājamus purva biotopus ar rūsgano melnceri Schoenus ferrugineus, dižo aslapi Cladium mariscus un strupo doni Juncus subnodulosus, kuri veidojušies reljefa pazeminājumos (vigās) starp Ancilus ezera senkrasta vaļņiem (kangariem). Purvi vigās sastopami arī Slīteres nacionālajā parkā, tikai tie atšķiras no Igaunijā redzētajiem. Biologiem bija prieks par purva malā atrasto alpu kreimuli Pinguicula alpina, kura Latvijā vairs nav sastopama. Pastaiga pa dabas taku nebija viegla, jo laipa ir daļēji sagruvusi, taču aļņa klātbūtni pamanījām. Mājupceļā redzējām arī caunas un stirnas. Jauks ceļojums un cilvēki!